Yeni bir ebeveyn olmanın heyecanını yaşarken beklediğiniz gün geldi ve bebeğiniz için hayatınızın anlamı geldi. Şimdi uykusuz geceler sizi bekliyor. Korkmayın, bu şekilde olmak zorunda değil. Bu yazıda, siz uyutmamanız için bir bebeği uyutmak söz konusu olduğunda en yaygın hataları anlatacağız. Hem siz hem de bebeğiniz hızlı uyuyorsunuz. Yatma zamanını kabusa çeviren hatalarla başlayalım:

Hemen uyusun, ben de uyuyayım (kısa sürede çok şey beklemek)

Bebeğine ninniler söyledi, salladı, sütünü içti, her şey yolunda, şimdi uyumalı ama doğru Üzgünüm, ne yazık ki böyle bir dünya yok. Çünkü 12 haftadan küçük bebeklerin henüz gündüz ve gece kavramları yok ve uyku ve uyanma güdülerini kontrol eden hormonlar ancak 3 ay sonra aktif hale geliyor. Bu yüzden hemen uyumalarını beklemeyin.

Bu süre zarfında bebeğiniz ancak kendi ihtiyaçlarına göre yani acıktığında uyanacaktır. Sık sık emzirmenin gerekli olduğu ilk birkaç ay, küçük mideden dolayı bebek kusabilir. Bu sizi uykudan uyandıran faktörlerden biridir. Bebek uyanırsa panik yapmayın, bu tamamen normaldir. Dokuz aylık bebeklerin% 60 kadarı geceleri uyanmaktadır. O yüzden hemen uykuya dalmamı beklemeyin, akmasına izin verin, rahatlayın. Stres, telaş sizi daha çok yorar.

Çok fazla şey yapmak

Bir yaşın altındaki her bebek yeni olan her şeye duyarlıdır. Bebeğiniz tüm odalara, kokulara, seslere ve hislere alışık olmalıdır. Bu yüzden yatmadan önce bebeğiniz için alışılmadık bir ortam yaratmayın. Çünkü bebeğinizin beyni en ufak bir değişikliği algılar ve kendini mutsuz hisseder. Bu değişiklik aynı zamanda uyku düzeninizi de değiştirebilir. Bir yaşın altındaki bebekler aile ortamında daha mutlu olurlar, değişiklikleri sevmezler. İyi uyumak istiyorsanız altın kural; Bebeğiniz için çok fazla şey yapmayın veya uyumadan önce alışık olmadığı yeni şeyler denemeyin.

Uyku rutinini aceleye getirmek

Çok yorgun olduğunuzu biliyoruz. Onu yıkayacak veya kitap okuyacak gücünüz yok. Bebeğinizi bu gece en az bir kez yatağa yatırıp uykuya dalmasını beklemeniz gerekmiyor mu? Hayır, maalesef bebeğiniz alıştığınız uyku rutinini istediği için uyumuyor. 6 ay sonra düzenli bir uyku rutini ile bebeğinizin çok daha kolay uyumasını sağlayabilirsiniz. Ben kurdum. Örneğin; Biberon, banyo, yatak; ya da banyo yapmak, sarılmak, serinlemek. Ne istersen, her gece bu rutini yap ve uyumak çok daha kolay olacaktır. Ancak, bu rutini aceleye getirmeye çalışmayın. Bu andan nasıl keyif aldığınızı görün.

Bebeğinizi gündüz uykusundan uyandırmak

Bebeğiniz gün boyunca çok uyuduğu için geceleri çok uyuyor mu? Bunu önlemenin en iyi yolu gündüz uykululuğunu azaltmak mı? Aslında tam olarak değil. Bebeğiniz ne zaman uyumak isterse, çok daha sağlıklı uyumasını sağlayın (gece ve gündüz). Öyleyse, gündüzleri çok uyuduğu ve geceleri uyumadığı için onu tatlı uykusundan uyandırmayın. Bu arada siz de güzel bir uykuda uyuyabilirsiniz. Bu andan en iyi şekilde yararlanın.

Bebeğiniz uyurken her şey sessiz olmalı

Bebeğiniz nihayet derin bir uykuya daldı ve onu uyandırmamak için evde ayaklarının dibinde mi dolaşıyorsunuz? Bunu yapma. Bu gerçekten gerekli değildir çünkü bebeğinizin evde tanıdık bir sesi varsa, onu uyandırmayacaktır. Örneğin; Bebeğiniz evde ağlayan kardeşi ile şarkı söylemeye alışkınsa bu ses onu rahatsız etmeyecektir. Sadece onu alışılmadık bir sese dönüştürebilir. Bebeğiniz uyurken evde yaşamaya alışması için ev hayatına devam etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.