Çocuklarımızın bize ihtiyacı var. İhtiyaç duyduklarında onlara zaman vermemizi ve büyük ya da küçük sorunlarına tamamen odaklanmamızı bekliyorlar. Özellikle bugün teknolojiye daha çok daldığımızda, çocuklarımıza ayırdığımız zaman daha değerli hale geliyor.

Bu işin göründüğü kadar kolay olmadığını biliyoruz. Bütün günü ofiste geçirin, sonra çocuk okuluna gidin ve yemek yapın, onlarla takılmaya çalışın, barışçıl bir evlilik yapın … İşte daha bağlantılı, güçlü ve mutlu aile bağları oluşturmak için bazı ipuçları. ..

Çocuklarınızla güçlü bir şekilde iletişim kurmanın 8 yolu

1. Tek tek yapın

Aile zamanı değerlidir, özellikle çocuklar ebeveynlerinin onlara bireysel olarak bakmasını beklediklerinde. Nasıl bir evlilik yalnız kalmak için özel bir zaman gerektiriyorsa; Çocukların ayrıca aileleriyle baş başa zaman geçirmeleri, sevildiklerini ve anlaşıldığını hissetmeleri gerekir.

Çocuklarınızla güçlü bir şekilde iletişim kurmanın 8 yolu

2. İç dünyanızı keşfedin

Çocuklarınızın zihninde, iç dünyasında ve duygularında neler olduğunu anlamak için çocuklarınızla bire bir geçirmelisiniz. Çoğu çocuk, özellikle hassas olanlar, onlara bir soru sorduğunuzda iç dünyalarını size açar. Çocuğunuzla sık sık özel ve değerli zaman geçirirseniz, duygu ve düşüncelerini sizinle paylaşmaktan çekinmeyecektir.

Ayrıca şunu okuyun: Çocuk Disiplini İçin Kullanabileceğiniz 6 Etkili İfade> Bazen çocuğunuza doğru davranış hakkında çok fazla şey söylemek işleri zorlaştırır. Kısa, basit cümleler deneyin.

Çocuklarınızla güçlü bir şekilde iletişim kurmanın 8 yolu

3. Onlara minnettar olmayı öğretin.

Yetişkinler olarak hepimiz günlük yaşamda minnettarlığın önemini biliyoruz. Bu duyguyu çocuklarımıza da öğretmeliyiz. Çünkü bu şekilde çok az razı olmayı, minnettar olmayı ve hayata daha olumlu bakmayı öğrenirler.

Çocuklarınızla güçlü bir şekilde iletişim kurmanın 8 yolu

4. Haftada bir gün onunla birlikte yemek yiyin

Geçmişte aileler günde üç öğün yemek yiyebilirdi. Şimdi böyle mi? Ya çocuklar uzakta ya da ebeveynlerin bir işi var. Çocukları için en az bir öğünleri kaldı ve masada birlikte oturuyorlar. Ayrıca birlikte oynayabilirler. Bu keyifli andan iyi ve verimli bir şekilde yararlanmak size kalmış!

Çocuklarınızla güçlü bir şekilde iletişim kurmanın 8 yolu

5. Telefonu yemek masasına yerleştirin

Telefonlar da tıpkı bedenlerimiz gibi kesinlikle hayatımızın bir parçası ama gözlerimizi onlardan alamıyoruz. Masanın etrafında aileyle sohbet etmek yerine telefonlarımıza gömüldüğümüzde alarm zilleri çalıyor! Herkesin aşina olduğu bu resme izin vermeyin ve ailenin telefonu masada yasaklama kararı almasına izin vermeyin. Asla görmezsiniz, bu kuralı en az bir hafta uygulayın ve aranızdaki iletişimin nasıl değiştiğine şaşıracaksınız!

Çocuklarınızla güçlü bir şekilde iletişim kurmanın 8 yolu

6. Geceleri çocuklarınızla uzanın.

Gün bitti, çocuklarınız yemek yedi, yıkandı ve uyku vakti geldi … Bu en güzel an! Yanına uzanın ve gününün nasıl geçtiğini anlatmasını isteyin. Aranızda duygusal bir bağ kurabileceğiniz o anlar sayesinde çocuklar ebeveynlerinin yanlarında olduğunu bilir ve güvenle uyurlar.

Çocuklarınızla güçlü bir şekilde iletişim kurmanın 8 yolu

7. Sık fakat kısa yolculuklar planlayın

Günlük hayatta sizi yavaşlatacak şeylerden biri de evden çıkmak ve sevdiklerinizle kısa bir tatil yapmaktır. Planlamayı bir kenara bırakın ve bir yere gittiğinizde ve doğal olarak stresten kurtulduğunuzda yanınıza almanız gereken şeylerin bir listesini yapın. Çocuklarınızla olan bu yolculuk uzun olmak zorunda değil. Bir hafta sonu geçirebileceğiniz şehirden kısa mesafeler seçin. Örneğin İstanbul’da yaşayanlar için Abant, Şile ve Ağva gidilecek yerler arasında. Çocuklarınız doğada ve şehir dışında birlikte geçirdikleri o güzel kısa gezileri, sadece bir hafta sonu için bile olsa asla unutmayacaklar.

Çocuklarınızla güçlü bir şekilde iletişim kurmanın 8 yolu

8. Telefonunuzu, tabletinizi veya bilgisayarınızı bir süre yanınızda taşımayın.

Telefona bu kadar bağımlı hale geleceğimizi nasıl bilebiliriz? Şimdi onsuz dışarı çıkamıyoruz bile. Aslında, bir süre telefonunuz veya tabletiniz olmadan gidebilirsiniz. Evet, denemeye değer. Sürekli bir ekrana bağlı olmak kaçınılmaz olarak bağımlılığa yol açar. Telefonumuz olmadan bir parçanın eksik olduğunu hissediyoruz. E-postanızı kontrol ederken sosyal medya hesaplarımızı araştırıyoruz. Bu, elbette, çocukların “telefonu şimdi kapat” uyarıları almasına neden olabilir. Evet, sadece çocuklar değil yetişkinler de. Çocuklarınızın yanındayken telefonunuzu bir kenara koyun ve onlara iyi bakın. Kafanız boş ve rahatlamış hissedecek.

Çocuklarınızla güçlü bir şekilde iletişim kurmanın 8 yolu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.