Gün, teknolojinin ilerlemesinin, sanat alanında, günlük yaşamımızın etkilendiği ölçüde yenilikler yaratmak olduğunu aşmaz. Bugün yeni medya sanatının adı altında işler oluşturmak istemediği teknik ve biçimleri alan sanatçı, bugün birçok sanat yöntemi içeriyor. Peki, bu yeni medya sanatı nedir?

Nereden geldi, nasıl çıktı?

Yeni medya sanatının türü, 19. yüzyılın sonunda hareketli bir fişin resmi olarak gösterilmektedir. 1960’larda, multimedya eylemleri ve multimedya hizmetleri, 1980’lerde 1980’lerde, 1980’lerde, 1980’lerde sanat tarafından atanan yeni sanat medyası olarak tanımlanmaktadır.

Kullanılan sanat yöntemleri.

Sanatçı eklerdeki teknolojinin sanatsal paterni veya konuşmasıyla birlikte teknolojinin aşağıdaki gibi sipariş edilebileceği yeni sanat ortamlarının yöntemleri:

Dijital medya,
İnternet sanatı,
Robotbilimi,
Ses sanatı,
Bilgisayar grafikleri,
Bilgisayar animasyonları,
Yeni medya teknolojileri,
Yazılım sanatı,
Sanal gerçeklik (Augmented reality).

Yeni medyanın sanatı ne diyor?

Yeni medya sanatı kümesine dahil edilebilecek işlerin çoğunlukla sosyal ve politik içerik olduğunu görüyoruz. Aslında, teknolojinin kullanımı ve internetin kullanımı ile elbette, doğal olarak bir kanalın yönettiği yeni medya sanatçıları, kitlelerin zaten alışkın olduğu bir kanalla çalıştırılır, seyirciyi pişirmeye neden olur. Bunlar ortaya çıkan işler. Çok geniş bir alanda söylenen yeni medya sanatı; Sanat, kurulum ve performansın kavramsal performansına neden olurken veya birbirlerine atlamaya neden olurken yeni algı kapıları açan mevcut bir sanat akımı.

Yeni Medya Sanatçısı

“Lumia” ve “Lumia” ve 1919’da “Clavilux” tarafından “Lumia” ve “Clavilux”, “New York’un Sayımı”, 1960 yılında yeni bir medya sanatının öncüsü olarak geçerlidir. 1958’de, Wolf Vosell, Nam Haziran PAIK’da bir televizyon içeriyordu. 1960’lardan, Roy Asstott Telematics Sanatı, Vuk Osić ve Jodi Internet Sanatı, Jeffrey Shaw ve Maurice Benayoun Sanal ve Üç Boyutlu Sanat’ın “Video Sanatının Kurucusu” unvanını üretti. Cory Arcangel, Roy Ascott, Nick Crowe , Lynn Hershman, Marc Horowitz, Toshio Iwai, Allan Kaprow, JCEFS Erden, Rick Gibson ve GRUTO Gibson, Türkiye’nin yeni medya sanatçılarından biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.