Bu yılki Tüketici Elektroniği Fuarı’nda BMW, BMW M4 Concept Iconic Light ile gelecekte kullanılacak aydınlatma teknolojilerini tanıttı.

Konsept aracın farlarında yolun 600 metresini aydınlatabilen lazerler bulunuyor. Seçici Far olarak bilinen teknoloji sayesinde, uzun ve kısa huzmeli farların aktivasyonu otomatik olarak ayarlandığından, ters yöndeki sürücüler kısa süreli körlük yaşamıyor.

BMW Yeni Işıklandırma Teknolojisi !
BMW Yeni Işıklandırma Teknolojisi ! 1

Navigasyon sistemi ile birlikte farların virajların içini çok daha erken aydınlatarak güvenliği ve konforu artırması amaçlanıyor. Ayrıca lazer ışığı ile çalışan Dinamik Işık Spotu adı verilen teknoloji, yola 100 metre mesafedeki insanları veya hayvanları tespit edip aydınlatıyor. Ayrıca, yolda bir daralma tespit edildiğinde, lazerlerin aydınlatma alanı azaltılır ve bu da sürücü için uygundur.

BMW Yeni Işıklandırma Teknolojisi !
BMW Yeni Işıklandırma Teknolojisi ! 2

BMW’nin vazgeçilmez tasarım detaylarından biri olan dairesel aydınlatma halkalarının (melek gözleri) M4 konseptini biraz değiştirdiğini görüyoruz. Tasarım burada hayat bulursa, daha keskin BMW farlarını yıllarca göreceğimizden eminiz. Ayrıca konsept araç stoplarında kullanılan OLED (organik LED) aydınlatma, standart ünitelere göre daha az yer kaplıyor, daha az güç tüketiyor ve aracın sürüş moduna bağlı olarak farklı 3D grafikleri barındırabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.