Bir ay sonra spor salonuna gidip yolunu unutanlar, yaz yaklaşınca bütün kış kalkmayanlar kendinizi hazırlayın! Egzersizi bir yaşam tarzı haline getirmenin formülleri bu listede.

Yapmaktan zevk aldığınız bir spora başladığınızda kendinizi motive edersiniz. Spora başlama nedenlerinizi ve hedeflerinizi belirleyin. Yazdıklarınızı karşılaştırarak doğru kararı alıp almadığınızı görebilirsiniz.

Egzersizi bir yaşam tarzı haline getirmek için ipuçları

Kendinizi kıyafetlerinizde kaybetmeye başlıyorsunuz, ancak spor sizi hala korkutuyorsa, gerçeklerle yüzleşin. Kendinizi zihinsel olarak forma girmeye hazırlamak için eski fotoğraflarınızı ve eski pantolonlarınızı görebileceğiniz bir yere koyun. Hedefinize ulaşmak sandığınız kadar zor olmayacak.

Harekete geçmek için

Gecikme. Egzersiz yapmaya karar verdiyseniz ve henüz başlamadıysanız, harekete geçin. Kendinize bir rol model bularak başlayabilirsiniz. Mazeret bulmak size hayalini kurduğunuz bedeni vermez.

Egzersizi bir yaşam tarzı haline getirmek için ipuçları

Egzersiz yapmak istediğiniz saatleri telefonunuza veya takviminize kaydederek programınızı düzenleyebilirsiniz. Bu nedenle, iş toplantıları ve arkadaşlarla toplantılar spor yapmanızı engellemez.

15 dakikada bile

Günde iki saat egzersiz yapmak yerine 15-30 dakikalık aktivite sizin için daha faydalıdır.

Doğru karar

Egzersizi bir yaşam tarzı haline getirmek için ipuçları

Sağlık problemleriniz, vücut yapınız, finansal kaynaklarınız, yetenekleriniz … bunların hepsi egzersize başlamadan önce göz önünde bulundurmanız gereken faktörlerdir. Egzersizin hayatınızın bir parçası olmasını istiyorsanız, düzenli olarak yapabileceğiniz ve günlük hayatınıza uyan aktiviteler seçin.

Spor aktivitelerinizi günlük hayatınıza dahil etmeye çalışın. Dolayısıyla spor sizin için bir yük değil, keyifli ve uzun süreli bir dinlenmedir.

Arkadaş etkisi

Egzersizi bir yaşam tarzı haline getirmek için ipuçları

Sporun devamında arkadaşların etkisini küçümsemeyin. Spor salonuna giderken alınan çekici bir davet, planlarınızı anında değiştirebilir. Sadık bir egzersiz partneri kurtarıcınız olacak.

Egzersiz programınıza kısa molalar eklediğinizden emin olun. Sürekli egzersiz yaralanmaya neden olabilir. Ayrıca ara vererek performansınızın yavaşlamasını da önleyebilirsiniz.

Hedef ve ödül

Haftalık programınızı belirleyerek hedefler belirleyin. Örneğin yürümeye başlayacaksınız. Hedefi, bu ayın sonunda 30 dakikada 3 mil yol almak. Ayın saatini tutarak süreçlerinizi not edin. Hedefinize ulaştığınızda, yeni hedefler belirleyin ve tabii ki kendinizi ödüllendirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.