Kış aylarının favori sporu nedir, nerede ve nasıl yapılır, bu sporda nelere dikkat etmelisiniz? İşte kayak rehberi!
Kayak, karlı arazide yokuş aşağı yapılan bir kış sporudur. Bu spor, kayakçının ağırlığını daha geniş bir alana dağıtarak, kayma hareketini ilerletip, tekme atarken kara doğru esneme hareketini kullanmasına olanak tanıyarak karın içine batmasını engelleyen ekipmanlarla yapılmaktadır.

Kayak sporu nedir ve Nasıl kayarsın?
Kayak sporu nedir ve Nasıl kayarsın? 1

Soğukta yanan ateş
Kayağa bakarsanız, birçok spordan farklı bir havası olduğunu söyleyebilirsiniz. Çünkü çok soğuk şartlara rağmen hem çevresi hem de bu parkurdaki zafere olan inancı bu soğuk spora çok sıcak bir hava katıyor. İlgilenen izleyiciler ve tutkulu sporcularla eğlenceye ve rekabete hazırsınız.
Kayakla ilgili bilgi verebilmek için önce sporda az deneyimi olan veya yeniden başlamak isteyenlere bir takım tavsiyeler verilebilir. Öncelikle kayak alanındaki seviyenize göre kaymaya başlamalısınız. Kayak alanında kayalara veya tepelere karşı kayak yaparken dikkatli olun. Kayak yaparken sarsıntılı hareketler dengenizi bozabilir. Ani hareketlerden kaçınmaya çalışmalısınız. Her zaman dizlerinizi bükülü tutmak ve düşseniz bile bu bükülü pozisyonu korumak iyidir. Sonbaharda kalkmaya çalışma. Tamamen durduktan sonra daha rahat kalkabilirsiniz.
Önce bir ekiple kayak yapmak daha güvenli olabilir. Planlama yapılırken disiplinli ve döngüsel dönüşler sağlanmalı ve hareketler ciddi ve dikkatli yapılmalıdır. Toprağın durumuna, iklim koşullarına ve arazinin insan yoğunluğuna göre hazırlanmalıdır. Siz kayarken birisi önünüzde kayarsa, önünüzdeki insanların yönüne dikkat edin. Onları riske atacak bir yönde hareket ederseniz, kazalara neden olabilir. Önünüzdeki kayakçıları sollamak isterseniz sağda veya solda yapabilirsiniz. Ancak geçiş sırasında öndeki kayakçı ile aranızda yeterli mesafe olmasını sağlamalısınız. Mecbur kalmadıkça yolda durmayın. Düşerseniz, tamamen durduktan sonra kalkın. Daha fazla kayamazsanız, pistten çıkın.

Kayak sporu nedir ve Nasıl kayarsın?
Kayak sporu nedir ve Nasıl kayarsın? 2

Kayak sporları türleri nelerdir?
Kayak türlerine baktığınızda karşınıza birçok farklı şekil çıkıyor. Ancak bunlardan üçü öne çıkıyor. Çünkü bu üç türün ırkları düzenlenmiştir. Önce yokuş aşağı kayağa bakarsanız, bu sporcular en hızlı iniş yapan kişi için yarışırlar. Bu zorlu yarışta kapılardan geçersiniz ve aşağı inersiniz. En hızlı inişi ilk gerçekleştiren seçilecektir. Bu türde dört ana yarış biçimi vardır. Bu türlere slalom, büyük ve süper büyük slalom iniş yarışları denir. Diğer bir kayak türü ise Kuzey Disiplini’dir. Bu tipte dayanıklılık kritiktir. Esas olarak düz yollardan ve çıkışlardan oluşur. Sporcuların topukları serbest pozisyondayken ayak parmakları kayağa tutturulur. Bu, kayakçının dizlerinin viraj alırken neredeyse yere değmesini sağlar. Bunların dışında bu iki sporu birleştiren başka bir kayak sporu var. Bu spora “Telemark” denir. Sadece sporcunun ayak parmağı ve serbest topuklarının sabitlendiği bu disiplin, sporun kayak tarihinin en eski dallarından biridir. Her türlü nedenden dolayı yapıldığı için herkesin odak noktasıdır. Bunların dışında başka kayak türleri de var. “Yarış Kayağı”, baştan sona en hızlı kişinin kazandığı kayak disiplinidir. “Serbest Kayak” ise özel akrobatik hareketlere izin veren ve sadece profesyonel ve uzman kişiler tarafından yapılabilen bir kayak sporudur.

Kayak malzemeleri nedir?
Nasıl kayak yapılacağı kadar önemli olan bir diğer soru da sporda hangi malzemelere ihtiyaç duyulduğu. Bu spor eğlenceli olsa da hem zirvelerde eğlenebilmeniz hem de olası kazalardan kendinizi koruyabilmeniz için bazı ekipmanlar gereklidir. İlk malzeme iç mekanda giyilmesi gereken kıyafetler yani termal içliktir. Üst ve alt olmak üzere iki parçadan oluşan bu iç çamaşırı sizi soğuktan koruyacak, terlemeyi önleyecek ve vücudunuzun nefes almasını sağlayacaktır. Termal iç çamaşırın altına takılabilen termal kayak çorapları, ağır kayak botlarının ayağınıza zarar vermesini engeller. Isı kaybını önlemek için termal iç çamaşırın üzerine ekstra polar veya sweatshirt giymek de önemlidir. Termal iç çamaşırın alt kısmına kayak pantolonu giyilir. Soğuk, su geçirmez pantolonlar sizi zorlu doğa koşullarından korur. Bu pantolonların bir diğer özelliği de onlarla rahat hareket edebilmenizdir. Kayak ceketi termal iç çamaşırın üzerine giyilir. Pantolon gibi bu ceket suya ve soğuğa dayanıklıdır ve kolların rahat hareket etmesini sağlar. Belde, soğuk havanın aşağıdan göğse girmesini engelleyen ayrı bir bölüm bulunmaktadır. Boynunuzu koruyabilecek iyi bir fular olmadan olmaz. Çünkü boğaz, sizi soğuk ve hasta edebilecek bir noktadır. Eşarbınızı seçerken sizi rahatsız etmeyen bir eşarbın olduğundan emin olun. Eldivenler bir diğer gerekli ekipman parçasıdır ve suya ve soğuğa dayanıklı olmalıdır. Yukarıdan aşağı kayarken etkili bir rüzgara maruz kalır. Bu konuda başınızı özellikle kulaklarınızı korumak isteyebilirsiniz. Bu nedenle kulaklık veya şapka gerekebilir. Gözleriniz için ayrıca görüşünüzü destekleyen kayak gözlüğü satın almanız gerekir. Kayak gözlüğü ile gözlerinize yansıyan ve görüşünüzü etkileyen ışınlardan kendinizi koruyabilirsiniz. Kask, özellikle yeni başlayanlar için vazgeçilmez bir cihazdır. Direkler ise kayak yaparken manevra yapmanızı kolaylaştıran çubuk şeklindeki cihazlardır. Boyunuza göre doğru bastonu seçmek önemlidir. Hızlanmak, sakin kalmak veya kayak ayakkabılarınızı çıkarmak için sopa kullanabilirsiniz. Kayak botları, ayaklarınıza uyması gereken ağır, sağlam ayakkabılardır. Kayak, bu spor için gerekli olan son ekipmandır. Farklı türleri var. Geniş veya dar, sivri veya yuvarlak uçlu modeller vardır. Zemin, seçtiğiniz kayak türünü de etkileyebilir.
Tarzınıza uygun kayak ekipmanlarını seçerseniz bu aktiviteden daha çok keyif alacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.