Hatırlıyor musun! Aç değillerse, denize ya da havuza girdiklerinde, bir kurt gibi aç olduklarından beri olmuşlar. Tabii ki, deniz açı krizleriyle formunuzu girdiğinizde, yolunuzu korumak için tüm yasal işlere sahip olmak istemiyorsunuz. Bu durumu birçok insanın yaşadığı bir netlik ortadan kaldırmak için araştırma görüşürüz. İyi Haberler: Yalnız değilsin!

Nasıl Gerçekleşiyor?

Yüzdükten sonra yaşanan açlık konusunda yapılan araştırmalar, henüz net bir sonuca ulaşmak için yeterli değil. Ancak soğuk su, vücudun ısı kaybedip kan damarlarının daralmasına neden oluyor ve açlığın buna bağlı olduğu görüşü savunuluyor. Bu konu üzerine Edmonton – Alberta Üniversitesi İnsan Performansları Laboratuvarı’nda çalışmalar yapan bilim insanlarından Prof. Rudy Dressendorfer, soğuk suda harcanan enerjinin sıcak sudakine oranla 44 kat daha fazla kalori harcanmasını sağladığını tespit etmiş. Bu da ortaya koyuyor ki soğuk suda ne kadar çok hareket edersek o kadar acıkmamız mümkün, tabii kalori yakmamız da!

Ne Yapmalı?

Yaza kadar kalorileri harcamak için bolca çaba sarf ettiniz. Bu kat ettiğiniz yoldan geri adım atmamak için yüzme sonrası açlığınızı bir şekilde hafifletebilirsiniz. Prof. Dressendorfer, denizden ya da havuzdan çıktıktan sonra yapacağınız 15 dakikalık bir yürüyüşün vücudunuzu ısıtarak açlığınızı dindirebileceğinden bahsediyor. Ancak bununla yetinmeyenler sağlıklı beslenme önerilerine de kulak verebilir.

Yüzme Öncesi Beslenme Önerileri

Öncelikle uzmanlar çok tok hissediyorken yüzmeyi, mide ağrısı ya da kramplara yol açabileceğinden pek önermiyor. O yüzden yemek yedikten yaklaşık bir buçuk saat sonra yüzmeye başlamakta fayda var. Amacınız serinlemek ve arkadaşlarınızla suyun tadını çıkarmaksa ne yediğinizin çok bir önemi yok. Ancak performansınızı sergileyeceğiniz bir yüzme eyleminden bahsediyorsak, en az bir buçuk saat öncesinde karbonhidrat ve protein içerikli bir öğün almış olmanız öneriliyor.

Yüzme Sonrasında Ne Yemeli?

Tatil beldelerindeki plajların birçoğu, pek çok farklı türde yiyecek ve içecek servisi de yapmakta. Koca bir dilim pizza ya da bol soslu bir hamburgere eşlik eden büyük boy bir patates kızartması birçok kişinin hayalindeki menü olabilir. Ancak amacınız formunuzu korumaksa büyük tabak seçiminizi arkadaşlarınızla paylaşacağınız bir meyve tabağından yana kullanabilirsiniz. Ayrıca, su kaybına karşı bol su ve soda da iyi bir seçim olacaktır. Yemek servisi olmayan bir mekândaysanız da önerimiz, taze meyve ya da sebzelerden atıştırmalıklar hazırlamak ve soğutucu çantalarda yanınızda taşımak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.