Tamamen yeni bir dünyayı keşfetmeye hazır mısın? Sadece, bu sefer, alanda değil, suda. Su altında keşfedilmeyi bekleyen yeni dünyalarda seyahat etmek için seyahat etmek istiyorsanız, dalmaya dalmaya çalışmalısınız. Heyecan verici bir macera bağlamak ve her mavi tonu yaşamak için dalış eğitimine başlayabilirsiniz.

Scuba Diving Eğitimi

Öncelikle teorik derslerle başlayan scuba diving eğitimi, derinlik hesaplamaları, su altında kullanılacak ekipmanların tanıtımı, su altında anlaşabilmek için ihtiyacınız olan işaretler ve olası rahatsızlıklarla başlıyor. Ardından sığ deniz ya da havuzda pratik yapmaya başlıyorsunuz ve sonunda grubunuzla beraber dalışa başlayabiliyorsunuz. Gözetmenler eşliğinde yaptığınız dalışlar neticesinde işi profesyonel bir seviyeye taşımak için sertifika alabileceğiniz gibi amatör olarak sürdürebilmeniz de mümkün. Ülkemizde pek çok tatil beldesinde kısa süreli kurslara katılabileceğiniz gibi üniversite kulüpleri ve dalış okullarında da yılın her dönemi eğitim almanız mümkün.

Dalış Ekipmanları

Dalış esnasında ihtiyacınız olan tüm malzemeler dalış merkezlerinde aldığınız eğitimler süresince size sağlanır. Ancak ilerleyen zamanlar için kendi malzemelerinize sahip olmak isteyebilirsiniz.

• Su altında görüş sağlayan ve burnunuzu da kaplayarak yüzünüze tam oturan bir gözlük (maske).
• Su yüzeyindeyken tüpteki havayı harcamamak için kullanacağınız silikon veya plastik materyalden yapılmış bir şnorkel.
• Ayak numaranıza uygun ya da ayarlanabilir bir çift palet.
• Kendi vücut ağırlığınıza uygun ağırlık kemeri.
• Vücut ısısını koruyan bir dalış elbisesi (mevsime göre seçilmeli).
• Hacmi genişleyip daralabilen bir denge yeleği.
• Soğuk su dalışlarında ellerin üşümesini engelleyecek, aynı zamanda su altındaki kabuk, kaya gibi kesici maddelerden koruyacak bir çift dalış eldiveni.
• Kapasiteleri 10-18 lt arasında değişen ve su altında nefes almanızı sağlayacak olan scuba tüpleri (mağara dalışı gibi uzun süreli dalışlarda çift tüp tercih edilebilir).
• Tüpün içindeki yüksek basıncı düşürüp var olan basınç seviyesine getiren bir regülatör ve tüpteki basınç miktarını görmenizi sağlayan basınç göstergesi.
• Suyun derinliğini, sıcaklığını, dalış zamanını gösteren bir dalış bilgisayarı.
• Olası tehlikelere karşı koruyacak bir bıçak (genelde profesyonel dalışlarda kullanılır).

Türkiye’nin En Gözde Dalış Noktaları

Su altı güzellikleri bakımından oldukça zengin olan Türkiye, tarihin ilk devirlerine ev sahipliği yapmış batık kentleri ve gemi, uçak gibi kalıntıları ile tüm dünyadaki dalış severlerin cazibe merkezlerinden biridir. Dalış için en çok tercih edilen bölgeler ise şöyle sıralanabilir: Daha çok profesyonellerin tercih ettiği, Antik kalıntılar ve batıklar yönünden zengin Kaş, Kalkan, Kemer, Finike bölgeleri; görülesi deniz altı canlılarıyla Datça; Antik kalıntılarıyla Marmaris ve Bodrum; savaş batıklarıyla Çanakkale Boğazı, Saros Körfezi, Bozcaada ve Gökçeada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.