Freewinding teknolojisi, birçok kalori sağlayan popüler bir yüzme yöntemidir. Ancak, “ücretsiz” kelimesi, bu teknikte kural olmadığı anlamına gelmez. Kontrollü ücretsiz bir yüzme kampanyası için olmaması gereken hatalar var ve Nordage’ınızı kolaylaştıran altın kuralları.

Başın Gereğinden Fazla Çevrilmesi

Yüzme esnasında nefes almak için başın çok fazla yana çevrilmesi hata olacaktır. Nefes almak için başı kaldırarak çevirmek, kalçayı suya batırır. Bu da tekmeleme hareketlerinin daha sık yapılmasına zemin hazırlar ve enerjinin boşa harcanmasına neden olur. Örneğin sol kol atıldığında, başın sol omzun üstünde hafifçe dönmesi yeterli olacaktır.

Nefes Kontrolü Yapamamak

Suda nefes almaya çalışmak oksijeni azaltır. Doğru nefes tekniği, kafayı yana doğru hafifçe çevirip nefes alma ve suyun içinde nefes verme şeklindedir. Kafa çevrilirken su dışında nefes vermek için neredeyse hiç zaman olmaz. Bu nedenle ciğerlerinizi suda boşaltmanız mantıklı olacaktır.

İleriye Doğru Bakarak Boynu Uzatmak

Yüzme esnasında ileriye doğru boynu uzatarak kafayı kaldırmak da kalçanın suya batmasına neden olacaktır. Ayrıca bu hareket ciddi boyun ağrılarına da zemin hazırlar. Bu yüzden baş ve vücut aynı hizada olmalıdır. Yüz ve gözler havuzun dibinde bakacak şekilde konumlanırsa boyun rahat olur. Yani başın hafif içeride, kalçanın yüzeyde olması en doğru yüzme tekniği olacaktır.

Eller ve Ayaklar ile Suya Sertçe Vurmak

Bir diğer yüzücü hatası ise suda sert hareketler yapmaktır. Suya tekme atmak ya da kulaç esnasında avuç içi ile suya vurmak yüzücüyü yavaşlatacak ve çabuk yorulmasına sebep olacaktır. Yüzme esnasında ellerin ve bileklerin serbest bırakılmasına dikkat edilmelidir. Tekme atma işlemi yavaşlamalara ve çabuk yorulmalara yol açacaktır. Fakat uzun mesafe yüzmede ara ara frekansı düşük iki vuruşlu tekmeleme yapılabilir. Önemli olan bu hareketi çok sık tekrarlamamaktır.

Dirsekleri Düz Tutmak

Serbest stil yüzme esnasında dirsek yukarı kaldırılır ve el içeri çekilir. Fakat bu esnada, dirsek bükmeden yapılan kulaç hareketi yanlış olacaktır. Dirsekler gökyüzüne bakmalı ve suya önce parmak uçları girmelidir. Bu hareket yüzücünün yorulmadan ileri gitmesini sağlayacaktır.

Geri Dönüşlerde Duvara Fazla Yaklaşmak

Havuzda yüzerken geri dönüşlerde duvara çok yaklaşmak yüzücüye zaman kaybettirir ayrıca bu çarpma eylemlerine de müsait bir harekettir. Bu yüzden yüzücü kendine dönüş için yer ayırmalıdır. Duvara yaklaşıldığında, dönüş için son bir serbest kol hareketi kadar mesafe olmalıdır. Takla atarak dönüş yapmak, en pratik dönüş yöntemlerindendir. Duvara temas etmek zorunda kalmadan direkt takla atarak bacaklar ile duvara ulaşmak, sporcuya ciddi oranda zaman ve hız kazandıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.