Yaz ayları geldi ve plajlar kitleleri emmeye başladı. Sunbaden de uyumak ve güneşlenmek güzel. Ancak, tatile gelince akıl için su sporlarını unutmanız gerekir. Her köşede ayrı bir güzelliğe sahiptir, Türkiye’nin benzersiz koylarında su sporlarını deneyimlemek için önerilerimizi kazanabilirsiniz.

Scuba Diving (Tüplü Dalış)

İster profesyonel olun, isterseniz de amatör… Türkiye’de tüplü dalış yapmak için pek çok özel nokta bulunmakta. Kurtuluş Savaşı’na ev sahipliği yapan Çanakkale Boğazı’nda dalarak batık gemileri görebilir, Akdeniz’in en ünlü dalış merkezlerinden biri olan Kaş’ta uçak batığına dalış yapabilirsiniz. Kalkan, Fethiye, Kekova gibi antik kentlere ev sahipliği yapmış bölgelerde su altı batık kentleri görmek de mümkün.

Türkiye’de Türkiye’de su sporlarına olan ilgiyi görmek için bir acemi de yelken açıyor. Genel olarak, Cişme Alaçatı ve Çanakkale Gökçaada ile ilgilenenler için dalganın sörfünün gezinmesi de mümkündür. Silt dalgalı deniz ile tespit edildi ve kum dalga gemisi için ideal noktalardan biri. Buna ek olarak, Kocaeli ve Kandar’daki bazı iç katmanlar sörf yapmak için oldukça olumludur. Bununla birlikte, yeni yeni başlayanlar sörf okullarında eğitmek gerekir.

Kite Board (Uçurtma Sörfü)

Son zamanların en çok ilgi gören su sporlarından biri de kite board, yani uçurtma sörfü. Ayaklara takılan bir board ve gövdeden bağlanan bir trapezle 20-25 metrelik bir ipin ucundaki uçurtmanın dengelenmesi şeklinde gerçekleştirilen uçurtma sörfünde, ayaklarınız yerden kesiliyor ve yeniden suyla buluşuyor. Kite sörf deneyimini yaşamadan önce ise yaklaşık 8 saatlik bir eğitim almak gerekiyor. Peki, nerelerde deneyimlenebilir? Rüzgarın bol olduğu koylar kite sörf için elverişlidir. Muğla Gökova Körfezi’nde Akyaka, Çeşme Alaçatı, İstanbul Kilyos’ta Burç Beach ve Çanakkale Gökçeada hem eğitim merkezleri hem de bol rüzgarlı koyları ile uçurtma sörfünü deneyebileceğiniz yerler arasında.

Yüksek dalgaları olan şişme teknelerde rafting genellikle akışlarda gerçekleştirilir. Arkadaşlarınızla bir kombinasyonla karşılaşabileceğiniz güzel bir aktivite. Bununla birlikte, bir kurtarma yeleği ve bir kask taşımak için gerekli önlemleri ve ihmali almak gerekir. Zorluk derecesini belirleyen faktörler, bach’ın şiddet ve kayalıklarıdır. “Türkiye’de rafting için en uygun yerler nerede?” Eğer söylersen, Karadeniz’de çok sayıda nehir var. Ayrıca Muğla Dalaman Çayı, Antalya Manavgat ve Kölelteçay Rafting için en uygun alanlar.

Başka bir ekip çalışması olan kürek genellikle gölde veya suyun hala kazındığı denizlerde yer alabilirsiniz. Başlangıç ​​için temel 8 saatlik bir egzersiz yapıp bu sporla devam edebilirsiniz. Türkiye’deki kürek için en uygun su, İstanbul, Adana’nın alanlarındaki deniz ve göllerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.