Uyku izleyicileri gibi arka planda çalışması gereken Android uygulamaları kullanıcılara zor zamanlar geçirtirdi. Farklı Android sürümlerinde tutarsız ve güvenilmez arka plan uygulama sınırlamalarından muzdariptirler , bu da uygulamaların çalışma şeklini çok temel düzeyde etkileyebilir. Neyse ki Google, Google Play Hizmetlerinde yerleşik olarak yepyeni bir Uyku API’sı sunuyor. Bu sorunu çözmesi gerektiği anlaşılıyor ,en azından uyku izleme uygulamaları için.

API, (izin verirseniz) cihaz sensörlerine göre yaptığınız şeyleri otomatik olarak algılayabilen mevcut Aktivite Tanıma paketinde yerleşiktir . Google Fit tarzı uygulamalar, fiziksel aktiviteyi izleme söz konusu olduğunda bisiklete mi bineceğinizi, yürüdüğünüzü veya araba kullandığınızı bu şekilde belirleyebilir. Google, Google Saat’in uyku vakti modu için dahili olarak Uyku API’sini zaten kullanıyor .

Google API

Öyleyse bu değişiklik sizin için ne anlama geliyor ; bir API, bir son kullanıcı olarak endişelenmenize gerek olmayan teknik bir şey değil mi? Aslında, bazı büyük faydaları olan ölçülebilir bir etkisi olabilir.

Daha önce, bu uyku izleme uygulamalarının, uyurken tahmin etmeye çalışmak için kendi eğitimli modelleri ve tetikleyicileriyle cihaz sensörlerini izleyerek kendi algılama algoritmalarını çalıştırması gerektiğine bakın. Bu, bu şeyleri yapmak için arka planda sürekli çalıştıkları anlamına gelir. Daha önce de söylediğim gibi, bazı akıllı telefon üreticileri Android’in kendisini bu davranışı tamamen bozacak şekilde ayarlıyor ve Google bunu düzeltmek için gerçekten hiçbir şey yapmayacağını zaten söyledi . Ancak bu API artık buna gerek kalmayacağı anlamına geliyor. Hepsi doğrudan yerleşiktir. Akıllı telefon üreticileri, Play Hizmetleri’nin nasıl çalıştığıyla uğraşmaz çünkü bu, Google’ın gerçekten üzülebileceği bir durumdur, böylece geliştiriciler çalışmak için bu yeni API’ye güvenebilirler.

Bu aynı zamanda uyku izleme uygulamalarının ileriye dönük pil ömrünüzde daha az engel oluşturacağı anlamına geliyor. Play Services zaten tüm bunları arka planda yapıyorsa, arka planda çalışan ve aynı şeyleri paralel olarak yapan bir uygulamaya sahip olmak gereksizdir ve gücü boşa harcar. Bu daha basit ve daha etkilidir. Bu uygulamaların birçoğunun çalışmak için yanınızda yatağınızdaki telefona ihtiyacı olduğundan ve bunları bu şekilde takmak garip ve karışık olabileceğinden, bu, telefonunuzun sabaha kadar dayanma olasılığının çok daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Bunun bir fark yaratacağını düşünmemizin son bir nedeni var: Android olarak Sleep’in yapımcıları Urbandroid işin içinde. Bu büyük bir mesele çünkü Urbandroid de Don’t Kill My App’ın arkasında ! ve üretici arka plan uygulaması “optimizasyonlarının” geliştiriciler üzerindeki etkisini izliyorlar. İşin içindelerse, büyük olasılıkla bu değişim iyi bir şeydir. Daha fazla bilgi ve haberleri almak için Urbandroid’e ayrı ayrı ulaştık, ancak Google’ın duyurusuyla birlikte bir açıklama eklendi:

Android olarak uyku, daha iyi bir gece uykusu için İsviçre çakısıdır. Uyku süresini, düzenliliğini, aşamaları, horlamayı ve daha fazlasını izler. Uyku Süresi, iyi bir gece uykusu sağlamak için izlenmesi gereken en önemli parametrelerden biridir. Yeni Sleep API, akla gelebilecek en verimli şekilde otomatik olarak takip etmemiz için bize harika bir fırsat sunuyor.

Google’ın yeni Sleep API’sinin pratikte gerçekte nasıl performans göstereceğini bekleyip göreceğiz. Bu uyku izleme uygulamaların birçoğu ticari sır, onların algılama yöntemleri kendi uygulamalarında başkasının yıllardan üzerinde bulunmaktadır. Yine de, Google’ın API’sinin geliştiricilere yüksek kaliteli veriler sunması gerektiği konusunda iyimserim. Ve biz tüketiciler için bu, daha iyi pil ömrü ve daha az açıklanamayan sorunla daha iyi uyku izleme uygulamaları anlamına geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.