Müzik dinlerken, film veya video izlerken ses problemi yaşamak istemiyorsanız; Bu hobileri bir konuşmacı ile sürdürmek istiyorsanız, bir hoparlör satın alırken bilmeniz gereken her şeyi toparladık.

Teknoloji ilerledikçe, konuşmacılar günlük yaşamın bir parçası haline geldi. Film izlemek, müzik dinlemek, oyun oynamak ve video izlemek için sıklıkla tercih edilen hoparlörler vazgeçilmez bir yuva olarak yerini alıyor.

Ses sistemiyle ilgileniyorsanız, bir hoparlör ve hoparlör seti satın alırken bilmeniz gereken birkaç ayrıntı var. Hoparlörleri birçok modelle evde veya dışarıda kullanmayı planlıyorsanız, bütçenizi belirleyerek ve kullanıcı geri bildirimlerini inceleyerek buna göre seçim yapmalı ve karar vermelisiniz.

Hoparlör nedir?

Bir konuşmacı ararken, konuşmacının ne anlama geldiğini merak ediyor olabilirsiniz. “Yüksek sesle konuşmak, gürültü yapmak” anlamına gelen hoparlör, elektrik akımındaki değişiklikleri ses titreşimlerine dönüştüren bir cihaz olarak bilinir. Düşük frekanslı sesler için kullanılan hoparlörlere woofer, yüksek perdeli sesler için kullanılanlara ise tweeter denir. 1920’lerden bu yana pek çok amaca hizmet eden konuşmacılar, teknolojinin gelişmesiyle çeşitlenmiş ve son yıllarda tercih edilen ürünler arasında yerini almıştır. Seramik ve yumuşak demir mıknatıslardan yapılan hoparlörler ses sistemleri arasında çok önemli bir yer tutmaktadır.

Pek çok hoparlör türü vardır. Hoparlör markaları altındaki modelleri inceleyerek incelemeleri okuyarak hangi tip modeli tercih edeceğinize karar verebilirsiniz. Farklı işlevlere sahip hoparlörlerle, bağlı yardımcı cihazınızda kolayca müzik dinleyebilirsiniz. Bilgisayarınızda, arabanızda ya da ziyaret ettiğiniz kamp alanında kullanabileceğiniz hoparlörler ile güzel vakit geçirebilirsiniz.

En çok tercih edilen modeller arasında araç hoparlörleri, bilgisayar hoparlörleri, taşınabilir hoparlörler, bluetooth hoparlörler, mini hoparlörler ve kablosuz hoparlörler gibi modeller yer alıyor.

Bir hoparlör satın alırken bilinmesi gerekenler

Hoparlör türleri

Hoparlörler, uygulamanıza ve ihtiyaçlarınıza göre tercih edilen ürünlerdir. Bilgisayarınıza bağlayarak kullanabileceğiniz bir model arıyorsanız bilgisayar hoparlörü seçmelisiniz. Bas ve tiz sesler için yeterli seviyeye sahip bu model ile rahatlayabilirsiniz. Yüksek sesler elde etmek istiyorsanız 2 + 1 hoparlör modellerine de göz atabilirsiniz.

Son zamanlarda oldukça popüler olan portatif hoparlör de ilginç. İstediğiniz ölçü ve renkte satın alabileceğiniz bu modelleri gittiğiniz her yere yanınızda götürebilir ve güzel vakit geçirebilirsiniz. Bluetooth hoparlörü sayesinde kablolara veya ayarlamalara ihtiyaç duymadan müzik dinleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken telefonunuzu ürünle eşleştirmek. Yüksek ses kalitesine sahip mini hoparlör modelleri, yalnızca müzik dinliyorsanız ve müziğinizi gittiğiniz her yere yanınızda götürmek istiyorsanız harika bir seçenek olabilir. Kablolarla yaşamak istemeyenlerin sıklıkla tercih ettiği kablosuz hoparlör modelleri, fiyat olarak da orta segmentte yer almakta ve bütçeye ağırlık vermemektedir. Aynı zamanda şarj edilebilir büyük bataryaya sahip modeller sayesinde şarjın bitmesi sorunu da yaşamazsınız.

Konuşurken kendi sesinizi müziğin ritmine kaptırmak ve gerçekten keyif aldığınız bir aktiviteye sahip olmak istiyorsanız mikrofonlu hoparlörü tercih edebilirsiniz. Bu modeli aktivitelerinizde kullanabilirsiniz, bu sayede fonksiyon tuşları sayesinde müzik dinlerken şarkıları ileri veya geri atlayabilirsiniz. Tipik olarak bu modeller kablosuz olarak geliştirilir ve bir el mikrofonu ile sunulur.

Bir hoparlör satın alırken bilmeniz gerekenler

Hoparlör almaya karar verirken öncelikle uygulama alanına, markasına ve boyutuna karar vermelisiniz. Amacınızı ve sınırınızı bilmek, kararı kolaylaştıracaktır. Bir bilgisayar hoparlörü satın alırken yapılacak en iyi şey, ses kartının yeteneklerini kontrol etmek ve ne kadar sesin üstesinden gelebileceğini görmektir.

Ses kartınız yetersizse ve yenisini almak istemiyorsanız, TeknoSehir’da uygun bir hoparlör bulabilirsiniz. Hoparlörü nerede kullanacağınıza karar verdikten sonra, NFC desteği, AUX girişi, microSD kart desteği ve radyo gibi özelliklerini kontrol etme ve sizin için en uygun olanı seçme zamanı.

Yine ürünü seçerken malzeme cinsine de dikkat etmeniz gerekiyor. Bazı hoparlörlerin dış kaplamalarının altında sıkıştırılmış yonga levha veya MDF bulunurken, bazılarında ise kum basılarak elde edilen bir malzeme bulunmaktadır. Kaplamalar hem ürün kalitesini hem de renk alternatiflerini belirleyen kriterlerdir.

Araçlarınız için araç hoparlörlerini düşündüğünüzde, güçlü bas sistemine sahip modellere yönelmelisiniz. Bunu yapmak için iyi bir araştırma yapmanız ve ürünün aracınızla uyumlu olduğundan emin olmanız gerekir. Aracınızın orijinalliğinden ödün vermeden ses sistemini güncellemek için iyi bir tesisatçı ile çalışmalısınız.

Genellikle otomobillerde tercih edilen oval hoparlörler, araç içerisinde iyi bir görüntüye sahip olmanıza yardımcı olur. Özellikle aracını modifiye etmek isteyenlerin tercihi olan bu modeli seçerken, aracınızın bagaj kapağına tam olarak oturmasına dikkat etmelisiniz.

Son modaya uygun portatif ve ışıklı hoparlör modellerini tercih ediyorsanız, telefonunuzu çabuk tüketmeyen ve tatmin edici ses üretme kabiliyetine sahip ürünleri incelemekte fayda var. USB hoparlör ararken ürünün ve kullanılacak cihazın uyumluluğuna dikkat etmelisiniz. Ses kartı olmayan dizüstü bilgisayarlar için pratik bir çözüm olan bu modelleri seçerken fiyat geçmişine göz atmak iyi bir fikirdir.

Televizyon konuşmacısına ulaştık. Evde sinemanın tadını çıkarmak istiyorsanız normal olan bu modellere başvurmanızdır. TV hoparlörü satın alırken, ürünün TV’niz ve iç tasarımınız ile uyumlu olduğundan emin olun. Aynı zamanda kullandığınız odanın boyutu ve boyutu da önemlidir. Ancak, dijital ses girişine dikkat etmelisiniz. Dijital ses girişi yerine stereo girişi olan bir TV’niz varsa, buna göre seçim yapmalısınız.

Bir ürüne karar vermeden önce bu detayları ve konuşmacı fiyatlarını inceleyebilirsiniz. Ucuz hoparlörler ararken, ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun filtre seçeneklerini kullanarak marka ve modelleri karşılaştırabilir ve daha hızlı karar verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.