Framework’ün 13,5 inçlik dizüstü bilgisayarı tamir etmek için anakartı, pili ve hatta klavyeyi bağlantı noktalarını değiştirebilir.

Modern dizüstü bilgisayarları ile ilgili yaygın bir şikayettir içersindeki parçalara kullanıcılar tarafından müdahale edilemiyor olması. Bir teknoloji girişimi olan Framework, DIY atmosferini, kurcalamayı ve yükseltmeyi teşvik eden dizüstü bilgisayarları geri getirmeyi hedefliyor.

Eskiden dizüstü bilgisayarlar en azından değiştirilebilir pillerle gelirdi ve bazen yükseltilebilir RAM, bellek ve hatta GPU’larla birlikte gelirlerdi. Bu, bugünlerde kuralın nadir istisnasıdır, özellikle de Apple gibi pilleri tasarımlarına sıkıca dahil eden şirketler için: MacBook’lar esasen etraflarına küçük bilgisayar parçaları sarılı dizüstü bilgisayar şeklindeki pillerdir. Birçok üretici artık RAM ve belleği de doğrudan ana karta lehimliyor.

Genişletme yuvaları, değiştirilebilir bağlantı noktalarına izin verir.

Framework Laptop, şirketin “size e-atıkları azaltırken ömrünü uzatmak için kolayca özelleştirebileceğiniz, yükseltebileceğiniz ve onarabileceğiniz harika ürünler sunmak” için tasarlandığını söylediği 13,5 inçlik bir sistemdir.

Bu durumda, bağlı bir RAM, bellek ve genişletme kartı sisteminin yanı sıra (varsayımsal olarak) değiştirilebilir bir ana kart ve merkezi ünite anlamına gelir. Ek olarak: “Pil, ekran, klavye ve renk ayarlı manyetik tutturma kapağı gibi yüksek performanslı parçalar kolaylıkla değiştirilebilir. Yedek parçalar doğrudan web üzerinden temin edilebilir.”

En azından kağıt üzerinde, bu harika bir fikir gibi geliyor ve dört aksesuar yuvası USB-C, USB-A, HDMI, DisplayPort, MicroSD, ek depolama ve hatta özel bir kulaklık amplifikatörü için çeşitli muhafaza ekleri sunuyor.

Cihazın Diğer önemli özellikler şunlardır:

13,5 inç (3: 2) en boy oranına sahip 2256 x 1504 ekran
1080p 60fps web kamerası
Değiştirilebilir 57 Wh pil

  1. nesil Intel Core işlemciler
    Wi-Fi 6
    64 GB’a kadar DDR4 bellek ve 4 TB bellek
    Şirketi, Kickstarter günlerinden Oculus ekibinin ilk üyesi olan Nirav Patel ve daha sonra şirketin baş donanım sorumlusu tarafından kuruldu. Framework dizüstü bilgisayar serisi için fiyatlandırma, kesin özellikler ve kullanılabilirlik ayrıntıları kısa süre içinde yayınlanacaktır. Bu yaz piyasaya çıkması bekleniyor. Üç temel model Windows 10 Home veya Pro ile birlikte gelecek ve bir DIY sürümü, seçtiğiniz işletim sistemini (Linux dahil) kurmanıza olanak tanıyacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.