Klima satışları genellikle havaların ısınmaya başlaması, hatta çekilmez derecede sıcakların ortaya çıkmasıyla hızlanıyor; fakat klima sadece yazın değil, kışın da iyi bir iklimlendirme aracı. Ev ve iş yeriniz için klima almak niyetindesiniz ve klima alırken nelere dikkat etmeli sorusuna yanıt arıyorsunuz. Peki, bizi takip edin o zaman. Bu yazıda anlatıyoruz.

Klima alırken bunlara dikkat edin

Her ne kadar klima çoğunlukla serinleme amacıyla kullanılıyor olsa da doğalgaz fiyatının yükselişiyle birlikte ısınma amaçlı kullanımda da ciddi bir artış başladı. Normal koşullarda pazarın doygunluğa ulaşması beklenirken, çoğu tüketicinin henüz klima ihtiyacını fark etmemiş olması hesapları değiştiriyor. Pek çok kullanıcı, klima fiyatlarını yüksek sanıyor ve esasında son yıllarda fiyatların çok çok düştüğü pek bilinmiyor. Klima almaya karar verenler de klima alırken nelere dikkat edilmeli sorusuna yanıt arıyor.

Klima alırken nelere dikkat edilmelidir?

Ne kadarlık bir alanı iklimlendireceksiniz?

Klima satın alma sürecinde öncelikle iklimlendireceğiniz alanın büyüklüğünü baz almanız ve buna uygun tipte klimalar üzerinde yoğunlaşmanız gerekiyor. Klima alırken dikkat edilecek hususlar bu yazıda karşınıza çıkacak; fakat özellikle altını çizmek istediğimiz bir konu var: Klima tercihinde üretici ve ithalatçı firmanın kim olduğu çok önemli! Özellikle klimada servis, yedek parça ve bakım konularında bu firmalara işiniz düşebilir. Firmanın servis ağının yaygınlığı da önemli. Dolayısıyla klima alırken hangi marka olduğuna ve markanın sunduğu ek hizmetlere dikkat etmelisiniz.

Hangi tip klima?

Klimanın kapasitesinin mekânın ihtiyacından büyük olması ortamın çabuk soğumasına ve kompresörün sık aralıklarla açılıp kapanmasına neden olacaktır. Bu nedenle klima alırken dikkat edilecekler konusunda klimanın tipi büyük önem taşıyor. Büyük mekânlarda salon tipi klima küçük mekanlarda ise split tipi (iç ünitesi duvara monte edilen ve dış ünitesi yani motoru dış mekana yerleştirilen) klima tercih etmek gerekiyor. Klimayı yalnızca yaz aylarında serinlemek için değil, kış aylarında ısınmak için de kullanmayı planlıyorsanız inverter klima tercih edebilirsiniz. İstediğiniz yere taşıyabileceğiniz portatif klima modelleri de son derece kullanışlı modeller olarak öne çıkıyor.

Klima alırken nelere dikkat edilmelidir?

Gürültülü klima baş ağrıtır

Klimada sessizlik de çok önemli. Evinizde veya işyerinizde klimanızın çalışırken sizi rahatsız edecek bir ses çıkarmasını istemezsiniz. Daha sağlıklı bir ortam için sessiz modda çalışan klimalar tercih edebilirsiniz. Klima ses seviyesi ise şöyle:

20 desibel (dBA) altı: Çok sessiz klimalar (saatin tik tak sesinden daha az ses)20-30 dBA arası: Sessiz klimalar30-40 dBA arası: Orta sesli klimalar40 desibel ve üzeri: Sesli klimalar

Enerji sınıfına dikkat

Klima alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında enerji tüketimi önemli bir detay. Soğutma ve ısıtma işlevlerini sunarken ne kadar enerji tükettiğine dikkat edilmeli. A+++ model klimalar minimum seviyede enerji kullanır. Bu da daha düşük tutarlı elektrik faturası anlamına gelir.

Montaj hizmetinde kolaylığa dikkat!

Montaj da klima alırken nelere dikkat etmeli sorusunun yanıtlarından biri. Fiyatı hesaplarken montajın ve keşfin buna dâhil olup olmadığını muhakkak sorun. Klimanızın kapasitesini ve tipini belirlerken teknik servisin görüşünü almanız iyi olacaktır. Bunun yanı sıra montaj yeri de belirleyici durumda. Ortamın iklimlendirmesinde bu detaylar önem kazanıyor.

Ortam büyüklüğüne göre kapasite

Ortamın büyüklüğüne göre, soğutma işlemi için 6000 ila 25000 BTU arasında kapasiteler bulunuyor. Hemen BTU’ya bir açıklık getirelim. BTU (British Thermal Unit), kalori/saat anlamına gelen bir İngiliz ısı birimi. 1 pound ağırlığındaki suyun sıcaklığını 1 fahrenheit değiştirmek için gereken bir saatlik isi miktarını temsil ediyor. BTU arttıkça klimanın değeri de artacağından klima alırken metrekare hesabı yaparak en uygun BTU değerine sahip klimayı tercih etmek gerekiyor. Klimanızı sıcak havalarda serinletme, soğuk havalarda da ısınma için kullanacaksanız satın alma kriterlerinize bunu da eklemelisiniz. Zira her klima, soğutma başarısını ısıtma işleminde gösteremeyebilir.

Klima alırken BTU nasıl hesaplanır?

Klima seçiminde en önemli faktör ihtiyacınız olan BTU’yu (British Thermal Unit)bilmeniz. Klima alırken kaç BTU olduğunu basit bir hesaplamayla öğrenebilirsiniz. Türkçede İngiliz Isı Birimi olarak karşılık bulan BTU, klimanın kullanılacağı odanın büyüklüğü ile bölgenin mevsimsel koşulları dikkate alınarak hesaplanıyor.

En iyi performansı gösteren doğru BTU birimine sahip bir klima için odanın metrekaresini 2,2’ye bölüp 1000 ile çarpmalısınız. BTU değerini yaşanılan bölge de etkileyecektir. Biraz daha teknik olan pratik klima hesabı için odanın metrekaresini bölge katsayısı ile çarpın ve kişi sayısı için kişi başı 600 Btu/h ekleyin. Aydınlatma gücü 500W ın üzerindeyse her 1W için 3,412 btu/h ekleyin. Bölge katsayıları ise şöyle:

Akdeniz:445Doğu Anadolu: 308Ege: 423Güneydoğu Anadolu: 462İç Anadolu: 346Karadeniz: 385Marmara: 385

Klima BTU hesaplaması yaptıktan sonra klima modelleri arasında en doğru tercihi yapmanız kolaylaşacaktır.

Klima alırken nelere dikkat edilmelidir?

Havayı temizleyen klimalar da var

Klima teknolojisi son yıllarda çok gelişti. Sadece iklimlendirme yapmakla kalmayıp, aynı zamanda ortamdaki havayı temizleyen, koku gideren ve bakterileri yok eden klimalar da görüyoruz. Özellikle evcil hayvan besleyen, küçük çocuğu olan ve alerjisi bulunanlar için önemli bir nokta bu. Havadaki zararlı maddeler ve alerjenlerin yanı sıra bakteri ve virüsleri ortadan kaldıran ve hızlı ve kolay temizlenebilen filtreye sahip klimaları tercih etmelisiniz. Klima alırken neye dikkat edilir sorusu elbette çevre dostu ürün olması şeklinde de cevaplanabilir. R419A gaz tüketen klimalar ısınma ve serinleme gereksinimlerinizi giderirken çevreye zarar vermemenizi sağlayacaktır. Satın alacağınız klimalarda böyle ek özellikler olması avantajınıza olacaktır.

Tasarım da önemli

Klima alırken nelere dikkat etmeli sorusunun yanıtı filtre, enerji sınıfı, ses seviyesi ve BTU ile sınırlı değil. Klima seçiminde tasarıma da önem vermek gerekiyor. Üçgen tasarımlı klimalar serin havayı daha hızlı, daha uzağa ve daha geniş bir alana sirküle ediyor. Bu sayede klimanın performansı artıyor. Daha geniş bir hava girişine sahip olan üçgen tasarımlı klimalar havayı daha hızlı ve etkili şekilde soğutuyor.

Klimanızın teknik ayarları ve bakımı için yetkili servislerden profesyonel destek alabilirsiniz. Klima bakımı için klima temizleyici sprey de kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.