İlk 10 inçlik tabletlerden sonra, son yıllarda son yıllarda son yıllarda tabletler başlamıştır. Eğer bir tablette kalbinizdeyseniz, rehberimizi okumadan karar vermeyin.

Tabletlerin fiyatları ülkemize tüm dünyada olduğu gibi düşer. Çok sayıda ürün seçeneğine sahip olduğundan ve sürekli rekabet için fiyatlarını çekiyor. Şu anda, piyasada 7 ila 8 inçlik tablet modellerinin sayısı, 10 inçten fazla. Tüm şekil ve boyutları (ön cam, plastik veya metal dikdörtgen) yapabilirsiniz ve aynı şeyleri yapabilirsiniz. Ama biraz daha doğruydılar, aralarındaki kayalıkları görmeye başlarlar.

Hangi işletim sistemi?

İlk önce işletim sistemini görelim ve destek vereceğiz. Tabletlerin çoğu Google Android ile birlikte çalışsa da, kompakt tabletlerdeki işletim sistemi de bazılarında sıkça uyarlanmıştır. Tabii ki, bu kötü bir şey değil, aynı zamanda özel yazılımın kısıtlamalara yol açabileceği de bilinmelidir. Klavyeyi, varsayılan olarak (depo) olmayan bir Android işletim sistemi sürümünde değiştiremezsiniz, alternatif web tarayıcılarını yapılandıramayabilir, hatta arayüzün görünümünü “başlatıcı” uygulamasıyla ayırt edemezsiniz. Ancak, özel işletim sistemi ek fonksiyonlar sağlayabilir. Bununla birlikte, dezavantajları gölgede uzmanları bırakır.

Android hariç, Apple iOS ürününün, iPad Mini’de kendi işletim sistemini kullandığını görüyoruz.

Kompakt Tablet Satınalma Kılavuzu

Not Donanım İşlevleri

Cihaza gelince, farklılıklar güvenlik odasının altına gizlenir. CPU’nun büyük kısmı büyütülmüş tabletleri değiştirmesine rağmen, frekanslar ve hizmetler arasında önemli farklılıklar vardır. Ekranın kalitesi sürekli olmasına rağmen, tabletlerin arka ışığının ideal olduğunu fark ettik. Normalde, kompakt tabletlerin zekice korkmasını beklerler, ancak diğerleri değil.

Çözünürlük, parlaklık kadar değilse bile yine önemli bir faktör. Karşılaştığım ürünlerin çoğunda çözünürlük 800×1280 civarında. Bu tümüyle kabul edilebilir bir değer olsa da yazı okumak için daha keskin, daha net ekranların faydası var.
Son olarak da tabletin bağlantı özelliklerine bakmalı. MicroSD yuvası, film izlemek, depolamak ve oyun için kullanılan bir alette olmazsa olmaz. Görüntüyü HD TV’ye aktarmak için bir HDMI çıkışı da güzel. Kimi tabletlerde ise 3G veya 4G bağlantısı var.

Ben donanımın zayıf, çok elverişli tabletlerin olduğunu göstermeyen son bölümüm.

Kompakt Tablet Satınalma Kılavuzu

Fiyat aralığına göre nihai kararı belirtin.

250-500 TL aralığında daha fazla ürün görüyoruz: IPS ekranı, 3G, Z. B. DoppelkernProcessor görünecek. Android güncellemesinde tekrar beklemeyin, ancak internette gezinmek, sosyal ağlara erişim ve basit oyunlar oynamak yeterlidir. 3B oyunlarda, çok iyi çalışamazsınız. Beklentiniz yüksek değilse, bu fiyat aralığına başvurabilirsiniz.

Benim önerim, bütçenizi tedavi etmek ve bilinen markaları tercih etmek için 500’den fazla tavaya ulaşmaktır. Teknik destek seçenekleri nasıl bulunur ve Android sürümünüzün sürümünüzü güncelleyerek muhtemelen yeni işlevlerden yararlanabilirsiniz.

Kompakt tabletlerin 8’in üzerinde ve altında olmadığını belirtelim. Özellikle, tablete film izlemeyi ve dergiyi okumak amacınız varsa, 10 inçlik tabletler sizin için idealdir. Fiyat, ekranın büyüklüğü büyüdükçe de artar.

Kompakt Tablet Satınalma Kılavuzu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.